O nás

Nápad na vytvoření Sappeur Corps přišel počátkem roku 2013.

Jednotka nevznikla zcela samostatně, ale jako nová sekce zájmového spolku Steinmetz Terezín 1780 (dříve Občanské sdružení přátel historie města Terezín). Ten již v této době měl pěchotu, dělostřelce a jízdu a nová jednotka tak měla nabídnout možnost ukázat veřejnosti něco nového. Volba padla na sapéry, kteří historicky k terezínské pevnosti patří a kteří navíc byli velkou výzvou, neboť tomuto typu jednotek se u nás zatím žádný jiný historický klub nevěnoval. Proto bylo u zrodu Sappeur Corps nejtěžším úkolem najít co nejvíce informací o vzniku, vybavení a působnosti této jednotky.

vauban-horni-rez

Postup budování sapy dle maršála Vaubana (18. století)

Co se týče zakládajících členů, tak většina již dříve působila v pěší jednotce Gaisruck, kde nasbírala spoustu zkušeností, které se při činnosti naší jednotky budou určitě hodit. Naším cílem je být plnohodnotnou součástí sdružení a svou prací přispět k rozmanitosti nabízených aktivit zejména v rámci projektu Terezín – město změny.

gaisruck-sestava-josefky-2012

Členové budoucích Sappeur Corps v jednotce Gaisruck (Josefínské slavnosti 2012)

První velkou akcí jednotky byly Josefínské slavnosti 2013, kde jsme se významně podíleli na stavbě kulis a dalších přípravách. Za odměnu nám byl svěřen slušný prostor v obou hlavních bitvách, kde si jednotka odbyla svou premiéru. Podle reakcí diváků se zadařilo. Důkazem budiž nečekaný ohlas na našem facebookovém profilu, který byl vytvořen den po slavnostech a za 24 hodin měl již 60 fanoušků. Jejich počet se pak do konce roku zdvojnásobil, přičemž příjemným překvapením byl především zájem ze zahraničí.

josefky-2013-dopoledni-nastup

První veřejné vystoupení – Josefínské slavnosti 2013

To vše je pro nás nejen pochvalou, ale také motivací do další práce.

Top