Výstroj

Jak již to tak s historií bývá, není vždy ke všem detailům potřebné množství informací. A když už se nějaké zdroje najdou, popisují často stejnou věc právě v těch detailech trochu jinak. Nejinak tomu bylo při shánění podoby sapérských uniforem. Skloubením dostupných zdrojů tak vyšla tato podoba sapéra:

josefinky-2013-michal-u-zdi

Člen Sappeur-Corps při Josefínských slavnostech 2013 (foto: Roman Gazsi, říjen 2013)

Pokrývka hlavy: Černý kožený kasket, žlutě lemovaná přednice (kšilt) s mosaznými iniciálami MT na počest Marie Terezie. Kokarda z bílé stuhy se zeleným středovým pruhem, připevněná na levé straně dýnka mosazným knoflíkem. Za ní vetknuté pero. Polovina pera nad dýnkem bílá, polovina směřující vně červená. Po rozložení bočnic slouží kasket jako ochranná kukla.

vystroj-kasket-kolaz

Kasket

Uniforma: Kabátec, vesta, kalhoty pěchotního střihu v barvě štičí šeď (dle dostupných zdrojů byly pro tuto barvu přijatelné odstíny do zelena i do modra). Ležatý límec, manžety a podšití šosů v barvě karmínová červeň. Nárameník v barvě kabátce s mosazným knoflíkem. Kabátec bez revérů s jednou řadou knoflíků, vesta taktéž jednořadá. Devět mosazných knoflíků na kabátci i na vestě. Sepnutí šosů ze dvou v cípech spojených, červeně podšitých kosočtverců štiko šedé barvy. V každém kosočtverci mosazný knoflík. Černé kamaše.

Řemení bílé s černou patrontaškou bez znaku. Bílý opasek se závěsem na bodák a šavli.

josefinky-2013-stafaz

 Sappeur-Corps při otevírání retranchementu 5 (foto: Hynek Gazsi, říjen 2013)

Top